KRÁTKODOBÁ DBT KOMUNITA
DBT krátkodobá komunita je nový léčebný program, který jsme zahájili v rámci projektu podpořeného grantem z Norska „Poskytnutí stabilního komunitního zázemí a Dialekticko-Behaviorální Terapie v péči o psychiatricky nemocné s poruchou osobnosti“ s reg. č. CZ.11/MGS/033″. Cílem je poskytnout stabilní komunitní zázemí a nabídnout kvalitnější a účinnější preventivní pomoc a podporu lidem s poruchou osobnosti, vytvořit příznivé podmínky a připravit je pro kvalitní život ve společnosti. Tohoto cíle dosahujeme pomocí Krátkodobé DBT komunity.
Léčebný přístup i obsahová náplň jednotlivých aktivit Krátkodobé DBT komunity jsou postaveny na Dialekticko-behaviorální terapii (DBT). DBT představuje specifickou kognitivní terapii vyvinutou zejména pro léčbu lidí s poruchou osobnosti. Efektivita léčby byla u této metody jasně prokázána, proto se ve světě zavádí do většiny programů zaměřených na lidi s poruchou osobnosti. V Čechách zatím tuto metodu komplexně nikdo neposkytuje.
DBT metoda se zaměřuje na nácvik dovedností v oblastech, které jsou pro lidi s poruchou osobnosti problematické: regulace emocí, zvládání zátěže, interpersonální efektivita a všímavost (z angl. mindfulness – schopnost pozorovat, být v přítomném okamžiku, schopnost přijetí vlastních myšlenek, pocitů a stavů). Terapie probíhá formou strukturovaných individuálních a skupinových setkání, jež jsou zaměřeny na postupný nácvik dovedností a jejich používání v běžném životě.
Krátkodobá DBT komunita je pobytový program v délce 1-3 měsíce zaměřený na základní stabilizaci klienta s poruchou osobnosti po odchodu z léčebny (případně sloužící jako alternativa léčebny) a na vytvoření plánu co nejvhodnější a nejefektivnější následné péče.
Stabilizace se zaměřuje na:
- bezpečí klienta směrem k sobě i druhým
- dovednosti základní sebeobsluhy (vaření, praní, nákup, hospodaření s penězi, úklid, užívání léků, atp.)
- dovednosti, které umožní následnou terapii (schopnost soužití a schopnost vyjít s druhými lidmi, přijímat pomoc ostatních, dodržet základní dohody, atp.)
- formulovat základní cíle klienta a možnosti, jak je naplnit. Identifikovat potřebu podpory klienta v budoucnosti (chráněné bydlení, následná péče, denní program/skupiny, terapeutická komunita atp.)
- schopnosti regulovat vlastní emoce, tolerovat tíseň/rozrušení atp.
Jednotlivé programové aktivity zahrnují:
- komunitní setkávání (každý den v týdnu)
- skupinu „orientace“
- stanovování cílů a vyhodnocování cílů
- DBT výuka dovedností a vyhodnocování domácích úkolů
- DBT workshop
- vztahová skupina
- podpůrná skupina
- prevence relapsu a pracovní bloky.